Próbáljuk oltani a tüzet, csak az a baj, hogy olajjal – hÃvják fel a figyelmet a természetvédÅ‘ szervezetek. A klÃmaváltozás jeleit ma már nap, mint nap tapasztalhatjuk, de nem sokat teszünk okai ellen: tovább dübörög a termelés és a fogyasztás, sokszor fölöslegesen pazaroljuk az energiát és feleslegesen költjük a pénzünket. Ezt a túlfogyasztással és társadalmi igazságtalanságokkal terhelt gazdaságszerkezetet akarja megújÃtani a Magyar TermészetvédÅ‘k Szövetségének kezdeményezésére elkészült, 525 civilszervezet támogatta klÃmatörvény-tervezet.
A tervezet szerint a kecske is jóllakna és a káposzta is megmaradna. A klÃmatörvény ugyanis nem fékezné, hanem élénkÃtené a gazdaságot, új munkahelyeket hozna létre. A törvény nemcsak környezetvédelmi szempontból jelentÅ‘s: a cél, hogy segÃtse a magyar gazdaság megújulását, csökkentse az energiafüggÅ‘séget, mérsékelje a társadalmi különbségeket, munkahelyeket teremtsen.
A változások elindÃtására a hazai üvegházgáz-kibocsátást 2020-ig a mai szint negyedével, 2050-ig háromnegyedével kellene csökkenteni, a tudománnyal összhangban. Ennek segÃtésére nemzeti éghajlatvédelmi alapot kell létrehozni, amely a lakosság, kis-és középvállalkozások, intézmények számára kamatmentesen, teljes egészében visszatérülÅ‘ kölcsönt nyújt energiatakarékossági és megújuló energiás beruházásokhoz. A tervezet azt is kimondja, hogy Magyarország zöldterülete nem csökkenthetÅ‘ tovább, és pénzt áldozna a diákok és a lakosság éghajlatvédelmi szemléletformálására is – ezeket a nem kis célokat foglalja magában a Magyar TermészetvédÅ‘k Szövetsége által kezdeményezett, egyeztetésre nyitott klÃmatörvény tervezet.
Magyarország kiszolgáltatott: kÅ‘olajból, szénbÅ‘l és földgázból sem önellátó, egyre nagyobb arányban importál, ezért sürgÅ‘sen lépnie kell, hogy szabaduljon a fosszilis energiafüggés szorÃtásából. A kÅ‘olaj árak várható növekedése miatt mindenkinek érdeke, hogy az ország csökkentse a fosszilis energiafelhasználást.
Sokszor azonban éppen azok nem takarékoskodnak, akiknek a leginkább kellene, mert nincs pénzük spórolni. Ahogy régen mondtuk: szegény ember kétszer fizet. Az éghajlatvédelmi kerettörvény olyan támogató rendszereket hoz létre, amelyek a lakosság széles rétegeinek, a legszegényebbeknek is lehetÅ‘séget kÃnálnak a pénz- és energiatakarékos beruházásokhoz. Nézd meg Te is, hogyan működik!
További info: www.klimatorveny.hu
|