Egy Köthálós bejegyzés alapján (AzonosÃtója: 155), melyben dr. Tóth Ibolya kért segÃtséget a HévÃz-FelsÅ‘/Alsópáhok- elkerülÅ‘ út negatÃvumainak megvilágÃtására és ezeknek tükrében egy esetleges tervmódosÃtásra.
Â
A bejelentést követÅ‘en az egyesület tanácsadója megszerezte az illetékes hatóságtól a tervezett nyomvonal pontos térképmetszetét és utánajárt az engedélyezési eljárások jelenlegi állásának. Mivel a tervezett útszakaszra gyakorlatilag már minden illetékes rábólintott, Ãgy annak megváltoztatása szinte lehetetlenné vált.
A nyomvonal valós hatásainak megismeréséhez egy terepbejárást tartottunk botanika, ornitológia, zoológia valamint környezetvédelem tükrében vizsgálva a területet. A kijelölt útszakasz által érintett, a völgyben található lápos élÅ‘helyek jelentÅ‘s része mára kiszáradt, Ãgy azok az értékek, amelyekkel az itt található területek valaha rendelkeztek napjainkra szinte teljesen eltűntek. A kiszáradt részek eredeti növényzete visszaszorult helyébe adventÃv fajok (aranyvesszÅ‘) léptek és alkotnak összefüggÅ‘ állományokat. Az égeresek talaja is hosszú ideje száraz lehet, itt is egyre nagyobb számban jelennek meg a kevésbé értékes, sÅ‘t egyes esetekben terhes fás szárúak. (fekete dió, bálványfa, japán keserűfű, gyalogbodza).Sajnálatos módon a területen nem találtunk olyan védett növényfajokat amelyekre támaszkodva meg lehetne kérdÅ‘jelezni a nyomvonalat.
A terülten megtalálható madárfajok túlnyomó része természetesen védett Ãgy mi is az élÅ‘helyek minél magasabb számú megmaradását támogatjuk. Azonban sajnos nem található olyan madárfaj vagy állatfaj a területen amely kifejezetten ehhez a konkrét élÅ‘helyhez kötÅ‘dne vagy a terület bolygatását követÅ‘en mérhetÅ‘ negatÃv változás lépne fel a faj populációját tekintve. A nádasokban és a puhafa ligeterdÅ‘kben található költÅ‘ énekesmadarak (nádiposzáták, füzikék, rigók) az élÅ‘hely megszűnését követÅ‘en átköltöznek a legközelebbi számukra megfelelÅ‘ élÅ‘helyre Ãgy természetvédelmi jelölÅ‘ként nem alkalmazhatók. A területen jelentÅ‘s nagyvadállományból fÅ‘leg az Å‘z és a vaddisznó képviselteti magát, amely nagy egyedszáma miatt szintén nem jelent védendÅ‘ értéket.
Összességében sajnos nem találtunk olyan természeti értékeket amelyeket a kijelölt nyomvonal közvetlenül veszélyeztetni, Ãgy sajnos nem tudunk semmi érdemi információval szolgálni amellyel megvétózhatná vagy az útvonal módosÃtását kezdeményezhetné. Véleményünk szerint amennyiben az útszakasz megépülne –ami jelenleg szinte biztosra vehetÅ‘- a környék természeti adottságait tekintve kevésbé értékes területeket érint. Ha a közelmúltba, csak a megyében megépült útszakaszok legalább ennyire degradált élÅ‘helyeket érintettek volna, kifejezetten örülni tudnánk. Amit sajnos nem mondhatunk el magunkról.
Â
Cser Szilárd Környezeti tanácsadó Domberdő Természetvédelmi Egyesület Tel.:92/323-616 E-mail:
Ezt a cÃmet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
|