Egy aggódó háziasszony az E-misszió Egyesület Környezeti Tanácsadó Irodájához fordult információkérés végett. Elmondta, hogy gyakran használt teflon serpenyÅ‘t a konyhában, ami megkönnyÃti munkáját, ugyanakkor egyre többet hall a teflonbevonatok egészségre káros hatásairól.
Â
A teflonbevonatú, vagy teflont tartalmazó eszközök egészségügyi vonatkozásairól fellelhetÅ‘ információk igen ellentmondásosak, ezért alapos utánajárást igényelnek.Telefonos és internetes információgyűjtést alkalmazva megtudtuk, hogy a teflonnak több száz változata van, kedvezÅ‘ fizikai és kémiai tulajdonságai miatt a felhasználási területe igen széles. Az Å°rkutatásban, hadi- és gyógyszeriparban, könnyűiparban (egyes sÃruházatok), agráriumban, autógyártásban is használják. A műanyagokhoz hasonlóan a teflon is egy polimer anyag, a Dupont gyár egyik vegyésze fedezte fel véletlenül, 1938-ban. A teflon gyártása során perfluoroktánsav (PFOA) keletkezik, ami a gyártás után szennyezÅ‘désként marad az anyagban. Ez "valószÃnűleg rákkeltÅ‘" minÅ‘sÃtéssel rendelkezik 2005 óta. A PFOS a teflon gyártása során jelenthet veszélyt a dolgozókra. Továbbá az edény használata során 360 fok fölött bocsát ki egyéb veszélyes anyagokon túl PFOA-t is, ami a levegÅ‘ben terjed. Mindenképpen kockázatos a sérült, hámló, elhasznált, karcos teflon bevonatú edények használata.
Â
Szerencsére számos alternatÃvák vannak a teflonbevonatú konyhai eszközöknek.
Használhatunk hagyományos, zománcozott- vagy kerámia edényeket. Reneszánszát élik a különböző cserépedények (pl. római tál). Kaphatók jó minőségű, rozsdamentes acél edények, lábasok. Sokrétűen használhatók a jénai- és üvegedények is. Praktikus megoldás a wok, és a modern rézedények is egyre több helyen fellelhetők.
Â
Hepp Attila Környezeti tanácsadó E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület 4400 NyÃregyháza, Malom u. 18/a 42/423-818
Ezt a cÃmet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
www.e-misszio.hu
|