2009 augusztusában több bejelentést is kaptunk Ócsáról, amiben azt panaszolták a lakosok, hogy a településen működő takarmánykeverő üzem folyamatosan bűzzel terheli környezetét.
A nyári hőségben különösen zavaró volt a lakók számára, hogy nem szellőztethetnek, nem ülhetnek ki a kertbe hűsölni az elviselhetetlen szag miatt. Az éjszakai órák sem hoztak megkönnyebbülést, ugyanis a cég éjjel-nappal működött, sőt éjszaka még intenzívebb volt a bűz.
A helyiek először a cég vezetőségével vették fel a kapcsolatot, de az udvarias lerázáson kívül mást nem kaptak. Mások egyből a helyi önkormányzathoz fordultak, de a többszöri panasz hatására sem történt semmi. Aláírásgyűjtésbe kezdtek, demonstrálva az ügyben érintettek számát, de látható eredményt így sem értek el.
Ekkor a Levegő Munkacsoport tanácsadó irodájához fordultak többen, egymástól függetlenül.
Javaslatunkra írásbeli bejelentést tettek a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek. A bejelentést előkészített formanyomtatvánnyal és bűznapló-mintával segítettük. Ezenkívül szorgalmaztuk a helyiek későbbi közös fellépését.
Az ismétlődő lakossági bejelentések meghozták gyümölcsüket. A környezetvédelmi felügyelőség többször is helyszíni szemlét tartott és
környezetvédelmi felülvizsgálati eljárást is tartottak a cégnél.
A vizsgálódás aggasztó helyzetet tárt fel. Az üzem működéséhez szükséges engedélyek zöme nem volt meg, a bűz egyértelműen érezhető volt, a cég hulladékkezelése elkeserítő. A területen nyitott, szigeteletlen tárolómedencét találtak, melybe a sörélesztő tartalmú használt vizet engedték. Könnyen el lehet képzelni, milyen szaga volt ennek az erjedésnek indult folyadéknak egy-egy nyári napon...
A felszín alatti tárolókból szintén szivárgott a szennyvíz, és toxikus fémekkel és koncentrált szerves anyagokkal szennyezte, s most is szennyezi a talajt és a felszín alatti vizeket. Egy további tárolóból fűtőolaj és pakura került nagy valószínűséggel a talajba.
A tapasztaltak hatására az üzem tevékenységét a Felügyelőség jelentősen korlátozta és konkrét intézkedésekre kötelezte a céget. A kármentesítés ideje alatt és a szükséges engedélyek beszerzéséig csupán a keverőgép működhet, semmilyen szennyvizet nem bocsáthatnak ki. A területen összegyűlt szennyvizet, szennyvíziszapot, pakurát, használt olajat és egyéb hulladékot el kell szállíttatniuk és gondoskodniuk kell az ártalmatlanításról is.
A település lakóinak így remélhetőleg már csupán a munkálatok befejeztéig (legkésőbb október 31.) kell türelemmel lenniük, aztán végre fellélegezhetnek.